Genel Müdür Vekili Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,
 
Ülkemizin ekonomik istikrarı, sektörümüzün gelişimi ve milletimizin refahı için hep birlikte çalıştığımız ve başarılı sonuçlara imza attığımız bir yılı daha geride bıraktık. 2019 yılı reel ekonominin stratejik önem taşıyan tüm sektörleri için ciddi bir toparlanma süreci oldu. Kısa vadeli dalgalanmaların aşıldığı, orta ve uzun vadeli hedeflere odaklanmaya yönelik bir ön hazırlıklar ve dengelenme dönemi oldu. Yeni yatırımları teşvik eden, yeni finansal imkanlar sunan, borçlanma maliyetlerinin düştüğü ekosistem girişimcilere güven verdi, firmaları cesaretlendirdi.

Sektörümüz, yarattığı yerli katma değer ve istihdam açısından ülke ekonomimizin en büyük dişlilerindendir. Bu olguyu göz önününde bulundurarak, geçtiğimiz yıl özellikle konuttaki ertelenen talebin harekete geçirilmesi yönündeki tedbirler çok yerinde adımlar oldu. Özellikle kamu bankalarımız hem konut yatırımcılarının ihtiyaçlarının karşılanması hem de gayrimenkul şirketlerinin finansmana
erişimlerinin sağlanması noktasında örnek uygulamalara imza attı.

Ülkemize modern mimari eserler kazandırmaya, kentlerin gelişim hızına en konforlu şekilde yanıt vermeye ve yeni yatırımlarla Ülke ekonomisine katkımızı artırarak sürdüreceğimize inanıyorum.

Değerli Paydaşlarımız,

Sektörümüz, özverili konut kampanyaları ve yeni proje yatırımları ile Ülke ekonomisine katkısını sürüdürmüştür. Öte yandan indirimli konut kredileri, İmar Barışı düzenlemeleri, kentsel dönüşüm sistemindeki yenilikler, uzatılan tapu harcı ve KDV indirimleri, devlet desteklerinin artması, konut hesabı ve devlet katkısındaki iyileştirmeler, gayrimenkul fonu ve enflasyon endeksli konut kredisi gibi yenilikçi ürünler, sektörümüzün başarı grafiğini yukarıya taşıyan diğer uygulamalar olmuştur.

Konut satış rakamlarının 1.350 bin adet ile geçen seneyi yakalamış olması, yabancıya konut satışının yıllık %15 artış göstermesi bizler için memnuniyet verici gelişmelerdir.

Değerli Ortaklarımız,

Kurucumuz ve ana hissedarımız Halkbank’tan aldığı güven ve itibar ile 2010 yılında faaliyetlerine başlayan şirketimiz, yeni yılla birlikte 10’uncu yaşına girecek olmanın heyecanını yaşıyor. Halk GYO olarak hanemize her yıl yeni başarılar eklerken en büyük motivasyonumuz ortaya koyduğumuz katma değer ve istihdam olanaklarıyla ülkemize ve sektörümüze hizmet etmek oldu.

"Doğru lokasyonda, doğru proje" anlayışıyla bir yandan konut ve otel projeleri geliştirerek, portföyümüzü çeşitlendirirken, diğer yandan ülkemizin küresel ölçekte finans merkezi haline getirilmesi vizyonuyla hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi’nin paydaşı olarak ofis yatırımlarımızı sürdürdük.

Portföyümüzü ticari mülkten konuta, finans merkezinden otele kadar çok çeşitli ve modern yapılarla geliştirmeye çalıştık. Önemli mesafeler kat ettiğimiz projelerimizle yeni ödüller aldık. Teknik Yapı ortaklığı ile İzmir Alsancak’ta inşa ettiğimiz ve ön talep toplama sürecine devam ettiğimiz, Evora İzmir projemiz, "İzmir’e değer katanlar" ödülüne layık görüldü.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi kapsamındaki Halk Ofis Kuleleri’nin inşasına devam ettik. Diğer yandan Bizimtepe Aydos ve Şehristan Konutları’nda dairelerin anahtar teslimlerini büyük oranda tamamladık.

Kıymetli Paydaşlarımız,

Bugüne kadar prestijli projelere imza atarak, geliştirdiğimiz portföy, yatırım çeşitliliği ve yarattığımız marka değeri ile ülkemize önemli hizmetlerde bulunduk. Geliştirdiğimiz güçlü işbirlikleri ve nitelikli projelerle, kurumumuzun 2019 yılı faaliyetlerini etkin bir şekilde yürüttük, başarılarımızı finansal sonuçlarımızla da taçlandırdık.

2010 yılında 477 Milyon TL özkaynak ile kurulan şirketimizin öz kaynaklarını, bu ölçekteki şirketler için kısa sayılabilecek bir zaman diliminde 5 katından fazla arttırarak bugün 2,6 milyar TL’ye taşıdık. Yılsonu itibariyle şirketimizin aktif büyüklüğünü 3 milyar TL’ye yükselttik. Konut satış gelirleri, düzenli kira gelirleri ve finansal gelirden oluşan toplam hasılatımız 130 milyon TL olarak gerçekleştirirken, şirketimizin net dönem karı 321 milyon TL oldu. Gösterdiğimiz performansla, sektörde önemli bir oyuncu olduğumuzu kanıtladık.

Ülkemizin en büyük zenginliği olan kültürümüze uygun projeler geliştirerek, milli hedeflerimiz doğrultusunda geleceğe emin adımlarla yürüyen Şirketimize gücünü ve desteğini esirgemeyen ana ortağımız T. Halk Bankası A.Ş. başta olmak üzere bizlerle yan yana yürüyen tüm paydaşlarımıza saygı ve şükranlarımı sunarım.

 
Saygılarımla,
Erdal BEKİN
Genel Müdür V. ve Yönetim Kurulu Üyesi